Piękne okno to nie tylko
dobrze dobrane materiały
ale i stylowy karnisz.


Artykuły » Karnisze czy szyny sufitowe?

Karnisze czy szyny sufitowe?

Pierwszą decyzją którą musimy podjąć gdy zaczynamy myśleć o aranżacji naszego okna jest wybór nośników zasłon. Mamy tu do wyboru szyny syfitowe i klasyczne karnisze. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy więc nasz wybór trzeba poważnie przeanalizować a przy tym zadać sobie kikla kluczonych pytań. 

Pierwsze kluczowe pytanie:
Czy mamy możliwość zamontowania wsporników na ścianie w której znajduje się okno?

Nowoczesne budownictwo wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu klientów proponuje bardzo różne rodzaje okien. Często okna sięgają praktycznie do samego sufitu. w takim wypadku nie mamy co rozważać karniszy ściennych a jedynie karnisze montowane do sufitu lub szyny sufitowe. Podobna sytuacja jest gdy mamy bardzo wystający parapet lub kaloryfer pod samym oknem. 

Kolejnym pytaniem jest:
Czy sufit daje nam możliwość wkręcenia kołków rozporowych do montażu karniszy lub szyn?
Sufity w naszych domach to jużnie tylko żelbetonowy strop ale często występują konstrukcje podwieszane z  lub tzw "sufity napinane" na których po prostu nie jesteśmy w stanie nic zawiecić.

a na koniec.
Jeśli pomieszczenie nie ogranicza nas w wyborze między szynami sufitowymi a karniszamy zastanówmy się jaki rodzaj zasłon będziemy chcieli posiadać. Jeśli mają być to ciężkie grube kurtyny sprawdzą się lepiej  karnisze ścienne lub sufitowe. W przypadku lekkich firan i zasłon możemy rozważyć obydwie opcje.

Poniżej przedstawiam wady i zalety obydwu rozwiązań: 

Szyna sufitowa – wady i zalety 

Szyny sufitowe to współczesna alternatywa dla karniszy. Dają nam możliwość na dyskretną aranżację okna poprzez montaż bezpośrednio do sufitu. Do przesuwania zasłon możemy zastosować ślizgi z żabkami lub agrafkami dzięki którym w łatwy i cichy sposób możemy przesuwać materiał niezależnie od długości konstrukcji. Do konstrukcji możemy zastosować również szyny łukowe dzięki czemu mamy możliwość stworzyć ciekawe aranżację w oknach narożnych czy wykuszowych. W pomieszczeniach, gdzie odległość między oknami a sufitem jest niewielka, szyny sufitowe sprawdzą się doskonale. Podobnie w przypadku okien z głębokimi wnękami lub znacząco wystającymi parapetami i kaloryferami. 

Na plus szyn sufitowych możmy przyjąć:
 - Szyny możemy zamontować w dowolnej odległości od okna, w przypadku karniszy jesteśmy ograniczeni długością wsporników.
- Do szyn możemy zastosować maskownice co pozwoli zasłonić ślizgi z żabkami.
- Optycznie wydłużają pomieszczenia 
Na minus tego rozwiązania przyjmyje:
- Zasłony muszą być zawsze do samego sufitu co w niektórych bardzo wysokich mieszkaniach może przeszkadzać w przesuwaniu materiałów.
- Szyn nie powinniśmy stosować w przypadku bardzo ciężkich zasłon i kotar. 

Karnisze - wady i zalety

Karnisze czyli klasyczne rozwiązania będące od stuleci w naszych wnętrzach. Standardowo składają się z rurek, wsporników montowanych do ścian lub sufitu, żabek do firan a także elementów ozdobnych na zakończeniach rurek.  Pomimo praktycznie niezmiennej konstrkcji ciągle sprawdzają się bardzo dobrze za zawieszania zasłon jak również jako element ozdobny.

Na plus  zastosowania karniszy przyjmijmy:
- Karnisze mogą  stanowić ciekawy element ozdobny pomieszczenia i mogą korespondować wykończeniem z zasłonami.
- Zasłony na karnisze nie muszą być do samego sufitu co wpływa oczywiście na ich cene.
- Sprawdząsię w przypadku długich i ciężkich zasłon.

Na minus tego rozwiązania przyjmyje:
- Firany i zasłony w przypadku karniszy możemy oddalić od okna jedynie o długość wsporników
- W przypadku klasycznych karniszy nie jesteśmy w stanie przesuwać materiałów po miejscach w których znajdują się wsporniki.
- Cena karniszy jest zazwyczaj wyższa od szyn sufitowych.

Loading...

Oceń ten artykuł:

Loading...