Piękne okno to nie tylko
dobrze dobrane materiały
ale i stylowy karnisz.


Artykuły » Karnisze w wykuszu - jak zamówić, dobrać i zamontować.

Karnisze w wykuszu - jak zamówić, dobrać i zamontować.

  Najpierw trochę teorii (za wikipedią):

Wykusz – forma architektoniczna wzorowana na budownictwie Bliskiego Wschodu (architektura islamu) stanowiąca wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze, nadwieszony powyżej pierwszego piętra na wysokości jednej lub kilku kondygnacji.

Wykusz zazwyczaj wsparty jest na wspornikach z oknami lub otworami strzelniczymi, nakryty osobnym daszkiem. Początkowo stosowany w budownictwie obronnym, z czasem (od średniowiecza do baroku) zatracił pierwotne zastosowanie i stał się elementem wzbogacającym ukształtowanie bryły budynku i dającym lepsze doświetlenie wnętrza w budownictwie mieszczańskim (szczególnie w okresie romantyzmu i historyzmu w architekturze).

A teraz temat główny, czyli jak się zabrać do karniszy w wukuszu.
Weźmieimy jako przykład napopularnisze rozwiązanie czyli wykusz składający się z trzech ścian i przygotujemy montaż karniszy podwójnych (czyli na zasłony i firany) na wspornikach montowanych do ściany.

Pierwszą kwestią jest dokładne obliczenie długości ścian - z doświadczenia sugeruje mierzyć ściany na wysokości montażu karniszy ponieważ w dobie tylków maszynowych często zdażają się parocentymetrowe odstępstwa między ścianą a sufitem. 

Po pomiarach i oczywiście dobraniu jaki kolor i model karnisza chcemy zamówić należy dobrać elementy potrzebne do zbudowania konstrukcji. 

Nasz  karnisz w wykuszu składa się z następujących elementów:
- 6 rurek (lub profili) do karniszy wymierzonych 
- 6 wsporników do karniszy pojedynczych lub podwójnych
- 2 końcówki do karniszy
- 4 łączniki przegubowe dla przykłdu takie:

 łączniki przegubowe do karniszy w wykuszułącznik do karniszy apartamentowychłącznik przegubowy

Karnisz montujemy na 6 wspornikach podwójnych. Między rurkami we wnęce stosujemy łączniki przegubowe które umożliwiają montaż karnisza o dowolnym koncie. Łącznik przegubowy jest potrzebny w każdym miejscu gdzie łączymy rurki pod kontem.

 

 

 

Uwaga.
Zapraszamy do naszego nowego systemu automatycznie wyliczającego karnisze narożne i wykuszowe. link>>

 

 

Loading...

Oceń ten artykuł:

Loading...